• وزارت ورزش و جوانان
  وزارت ورزش و جوانان
     
   • سخنرانی به مناسبت دهه کرامت

    سخنرانی به مناسبت دهه کرامت

    حجت الاسلام و المسلمین قاسم عباسی طی بیاناتی تاریخ 20 مرداد بعد از نماز ظهر به مناسبت دهه کرامت ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها و امام رضا علیه الصلاه و السلام اظهار داشتند:
    روایات وارد شده از امام رضا علیه الصلاه و السلام در باب اهمیت نماز بسیار است و رویه و رفتار ایشان نیز موید این موضوع است.
    روایتی در این خصوص از وجود مقدس ایشان نقل شده است که «اولُ ما یحاسَبُ العبدُ علیه الصلاه. فاِن قُبِلَت قُبِلَ ما سِواها و اِن رُدَّت رُدَّ ما سِواها؛ اولین چیزی که در مقام محاسبه بر بنده خدا از آن حسابرسی، محاسبه و وزن کشی می شود، نماز است.»

    متأسفانه این از آن مواردی است که در جامعه اسلامی مورد غفلت واقع شده است. شاید همه این گونه تصور می¬کنند که منظور از «اول ما یحاسب»، در قیامت است. به تعبیر دیگر قیامت اولین جایگاهی است که انسان محاسبه می¬شود. در آنجاست که انسان را نگاه می¬دارند و از چگونگی نماز از او می¬پرسند. فاِن قُبِلَت قُبِلَ ما سِواها و اِن رُدَّت رُدَّ ما سِواها.
    اما به این هم باید توجه داشت که در همین دنیا نیز این گونه است. وقتی می¬خواهند نعمتی به انسان اعطا کنند، وقتی می¬خواهند انسان را از گناهان دور نگاه دارند، وقتی خداوند می¬خواهد بنده¬ای را به خود نزدیک کند، وقتی می¬خواهند فردی را در مقام تقرب و ولایت انتخاب کنند، وقتی می¬خواهند زندگی کسی را بیمه کنند، نگاه می¬کنند چقدر نماز می¬خواند و چقدر نماز او مُقَرِّب است. چقدر در آن زندگی و آن خانواده، نماز خوانده می¬شود. وقتی اذان صبح گفته می¬شود، آیا مادر و پدر در منزل بیدار می¬شوند و بچه ها را هم بیدار می¬کنند؟ وقتی خواب باشند، نعمت و رحمت به کجا وارد شود؟ نعمت و رحمت الهی زمانی نازل می¬شود که محمل آن باشد، والا باران در شوره¬زار چه تأثیری دارد؟ «در باغ لاله روید». همین باران لطیف که در لطافت طبع آن خلاف نیست، اگر در جایی که طاهر نیست ببارد، مادامی که جاری نشده، کثیف و نجس می¬کند. وقتی باران بر گل یا باغ زیبا نازل شود، آن را زیباتر کرده و به آن طراوت و لطافت می¬بخشد.
    لذا «اول ما یحاسب» نماز است و اول نماز را محاسبه می¬کنند. اولین معیار محاسبه در انتخاب همسر، انتخاب رفیق و انتخاب هر فردی که به نوعی قرار است وارد زندگی انسان شود، باید نماز باشد. «اولُ ما یحاسَبُ العبدُ علیه الصلاه. فاِن قُبِلَت قُبِلَ ما سِواها و اِن رُدَّت رُدَّ ما سِواها». اگر نماز او درست بود، با او هم غذا و هم کلام شد و رفاقت و تجارت کرد؛ اما اگر اهل نماز نیست، ارتباط را باید با ظرافت خاصی قطع کرد. حتی در محل کار. میزان و معیار رفاقت در محل کار هم باید همین باشد. حرف خدا و قرآن است که کسی که نماز نمی¬خواند، هر چه از خدا و عدالت و انصاف بگوید، اگر دروغ نباشد، ناقص است. پایه همه اخلاقیات این است. بعضی بدتر از این، سدّ عن سبیل الله می¬شوند.

    دبیر محترم اقامه نماز سخنان خود را با توصیه به خواندن نماز علی الخصوص در اول وقت به پایان رساندند.
    اخبار مرتبط
  وزارت ورزش و جوانان
  مجموع بازدیدها : 6,782,351
  تعداد بازدید امروز : 394
  تعداد کاربران آنلاین : 0
  آخرین به روزرسانی : 1397/03/04
  کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.