• وزارت ورزش و جوانان
  وزارت ورزش و جوانان
     
   • سخنرانی به مناسبت هفته عفاف و حجاب

    سخنرانی به مناسبت هفته عفاف و حجاب

    حجت الاسلام و المسلمین قاسم عباسی طی بیاناتی در مورخ 23 تیر بعد از نماز ظهر به مناسبت هفته عفاف و حجاب اظهار داشتند:
    عفت همان پاکدامنی است، اینکه انسان خود را از پلیدی ها و پلشتی های شهوانی دور نگاه دارد. روایتی از حضرت امیر علیه الصلاه و السلام نقل شده که «کاد العفیف ان یکون ملکاً من الملائکه؛ نزدیک است انسانی که عفیف و پاکدامن است، فرشته ای از فرشتگان الهی باشد». در رأس «کاد العفیف ان یکون ملکاً من الملائکه» نبی مکرم اسلام است.

    عفیف یعنی چه؟ در ذیل این روایت آقایان خیلی حرفها زده اند که «فرشته ای از فرشتگان الهی باشد» یعنی چه؟ اینکه انسان مثل فرشته و ملک بشود یعنی چه؟ فرشتگان عقل محض هستند و لذا بر همه امور سیطره دارند و به گناه نزدیک نمی شوند. لذا اگر انسان شبیه ملائک و فرشتگان شود، یکی از خصوصیاتی که خداوند به او اعطا می کند این است که مشرف به اعمال خود و دیگران می شود، بدیها را خیلی زود می فهمد، خوبیها را خوب می فهمد، ضمیر ناخودآگاه او (فطرت او)، او را از گناهان بازمی دارد. انسانی که از عقل دور می شود، به گناه آلوده می شود. هیچ انسانی هیچ معصیتی نکرد، الا اینکه از عقل دور شد (عقل عملی یا عقل علمی). گاهی انسان در قوای خود (قوه شهویه، قوه وهمیه، قوه غضبیه یا سبعیه یا بهیمیه) افراط می کند. مثلا بعضی انسانها افسار و بندگی و حد و حدود ندارند. اینها دچار افراط در شهوت (شره) هستند. در خارج از کشور به مراتب بدتر است، از قبیل همجنس بازی و ....
    روایتی از وجود مقدس اهل بیت علیه الصلاه و السلام هست که هیچ عبادتی بالاتر از حفظ شکم و حفظ شهوت نیست. تعبیر «بالاترین عبادت» تعبیر مهمی است. گاهی بعضی دچار غفلت هستند و باید آنها را امر به معروف و نهی از منکر کرد. مثلا افرادی هستند که خیره به چهره خانم ها نگاه می کنند. دلیلی برای خیره شدن وجود ندارد. دلیلی ندارد هنگام راه رفتن، مدام این سو و آن سو را نگاه کنید. عفت یعنی همین. خداوند چشم را بر اساس حیا و عفت خلق کرده است. اولین کسی که لعن می کند، خود چشم است که انسان را انذار کرده و می گوید این کار را نکن. خدا مرا به تو نداد تا در این مسیر به کار ببری. اندام ما همه جنود الهی هستند.
    یک سمت قضیه این است و سمت دیگر آن این است که انسان ازدواج نکند که این هم غلط است. پس فرزندآوری و نسل انسانها و مؤمنین و مؤمنات چه می شود؟ انسان باید همسر و فرزند داشته باشد. انسانی که برای روزی خانوده خود تلاش می کند، مجاهد در راه خدا است. پس باید هم جلوی افراط را گرفت و هم جلوی تفریط را. رعایت حد افراط و تفریط با عقل و ایستادن در وسط همان عفت است.
    امام جعفر صادق علیه الصلاه و السلام فرمود: «در مقابل عفت، هتک است». بعضی از انسانها اولین کار خود را جلوگیری از شهوت جنسی می دانند. در میان بزرگانی که به این مقامات رسیده اند، حضرت یوسف و حضرت دانیال قابل ذکر هستند. در عصر حاضر نیز مرحوم شیخ رجبعلی خیاط از کسانی بود که از شهوت گذشت و خداوند چشم های او را باز کرد. انسان عفیف به این مرحله می رسد که نادیدنی ها را می بیند. در عین حال خداوند به این گونه افراد صفت ستار العیوبی را نیز اعطا می کند.
    ما به این دنیا آمده ایم تا به مقام عفت و پاکدامنی در تمامی زمینه ها برسیم. وگرنه پول و مقام و مکنت، دست پر کن نیست. مقام معظم رهبری می فرمود: در لحظات آخر که انفجار اتفاق افتاد، یک لحظه احساس کردم هیچ چیز برای عرضه ندارم، مگر این که خداوند لطف و رحمت و عفو و بخشش خود را نصیب من کند. مقام معظم رهبری در این بیان تعارف ندارند.

    دبیر اقامه نماز در پایان با اشاره به سالروز هتک حرمت اهل بیت علیهم الصلاه و السلام و تخریب مشاهد مشرفه در بقیع ضمن اعلام انزجار از دشمنان دین خصوصا وهابیت، سخنان خود را با دعا برای فرج امام زمان و سلامتی مقام معظم رهبری به پایان رساندند.
    اخبار مرتبط
  وزارت ورزش و جوانان
  مجموع بازدیدها : 6,782,414
  تعداد بازدید امروز : 457
  تعداد کاربران آنلاین : 0
  آخرین به روزرسانی : 1397/03/04
  کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.