• وزارت ورزش و جوانان
  وزارت ورزش و جوانان
     
   • سخنرانی در خصوص وداع با ماه مبارک رمضان

    سخنرانی در خصوص وداع با ماه مبارک رمضان

    حجت الاسلام و المسلمین قاسم عباسی مورخ 15 تیر مصادف با آخرین روز ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر به مناسبت فرا رسیدن ساعات پایانی ماه مبارک و وداع با آن، به فرازهایی از ادعیه مبارک وجود مقدس امام سجاد علیه الصلاه و السلام به عنوان وداعیه با ماه مبارک رمضان اشاره نموده و اظهار داشتند:

    امام سجاد علیه السلام می فرمایند: «السلام علیک(1) مِن مُجاوِرٍ رَقَّت فیهِ القُلوب؛ سلام بر تو ای ماهی که همسایه خیلی خوبی بودی و به خاطر همسایگی با تو قلب من رقیق، آرام و باطمأنینه شد. و قَلَّت فیه ذُنوبی؛ گناهان به واسطه رفاقت و همسایگی با تو کم شد.»
    اعلام کرده اند در ماه رمضان جرائم پائین می آید و دلیل آن، برکت این ماه است؛ چرا که ماه رمضان خود بزرگ ترین آمر به معروف و ناهی از منکر است. تا انسان می خواهد به سمت گناه برود، روح روزه از درون به انسان هشدار می دهد.
    عده ای فکر می کنند روزه نگرفتن سلامتی می آورد؛ در حالی که خالق ما خداوند است و او خود بهتر مخلوق خود را می شناسد. روزه سلامتی جسم و روح را در پی دارد.
    در مورد افرادی که روزه نمی گیرند و تجاهر به این موضوع هم می کنند، نباید مسامحه نمود و باید تذکر داد و امر به معروف و نهی از منکر کرد. انسان نباید در برابر خدا بایستد. شما خیر دنیا و آخرتِ خود را می خواهی، لذا روزه گرفتی. با تذکر خود، این خیر را برای کسی که در محل کار و زندگی شماست و روزه نگرفته هم بخواه و نگذار او از آن بی نصیب بماند.
    «السلام علیک اعان علی الشیطان؛ درود بر تو ای یاور و ای کسی که نصرت دادی، ناصر من بودی و کمکم کردی بر شیطان. و صاحِب سَهَّلَ سُبُلَ الاحسان و مصاحب و دوست و رفیقی که راههای احسان و نیکوکاری و نیکو کردن را آسان نمود. السلام علیک ما اَکثَرَ عُتَقاء اللهِ فیک؛ سلام بر تو، چقدر زیادند آزاد شدگان در این ماه»
    روزه انسان را با شهامت، شجاع و دلیر می کند. در برخی از کشورها بیش از 20 ساعت روزه داری می کنند و این نشان دهنده تسلط نفس بالای آنهاست.
    «و ما اَسعَدَ مَن رَعی حُرمَتَکَ بِکَ»؛ چقدر رستگار و سعید و سعادتمند شدند آنها که احترام تو را داشتند، رعایت کردند، روزه گرفتند، شب زنده داری کردند، نماز شب خواندند، احیاء هایی که مشخص بود را حضور داشتند، از خداوند خیر خواستند و از خداوند دفع شرور بیگانگان (داعش و کفار و منافقین) را از ممالک اسلامی خواستند.

    ایشان در ادامه با اشاره به گزارشات پخش شده از صدا و سیما در خصوص عملیات نیروهای وزارت اطلاعات در جلوگیری از وقوع 50 انفجار تدارک دیده شده توسط عوامل اجانب، ضمن آرزوی نزدیکی فرج امام زمان علیه الصلاه و السلام و دعا برای سربازان گمنام امام زمان که با زحمات خود نگذاشتند کوچک ترین خونی از بینی کسی بیاید، این همه را از برکات خون شهدا دانستند.

    حجت الاسلام والمسلمین عباسی با دعوت از تمامی پرسنل جهت حضور در نماز جماعت به عنوان یک معروف همگانی اظهار داشتند: نماز جماعت مانور تألیف قلوب است؛ خصوصا حضور سروران و عزیزانی که مسئولیتی دارند، ضمن ایجاد انگیزه در بقیه، به لحاظ روحانی هم برای همه مجموعه مؤثر است.

    مسأله شرعی:
    زکات فطره برای هر نفر از 6000 تومان اعلام شده است. در شهرهای بزرگ بعضی تا 7500 تومان هم گفته اند، اما عموما 6000 تومان مبناست. برای آنها که قوت غالبشان برنج است، مبلغ 15000 تومان ذکر شده است. مبلغ کفاره نیز 2000 تومان است.
    در مورد زکات فطره، اگر خودِ فرد کسی را سراغ داشته باشد، می تواند فطریه اش را به او بپردازد. با تأکید بر این مطلب که سادات به سادات یا افراد عام می پردازند، اما افراد عام نمی توانند فطریه را به سادات بپردازند. البته می توان به صندوقهای در نظر گرفته شده هم واریز کرد. اما در مورد کفاره کمی مراقبت نیاز است؛ چرا که حتما باید برای نان مصرف شود. لذا کسانی که به هر دلیلی کفاره بر گردنشان آمده (بیماری، سفر و ...) سعی کنند کفاره را به دفاتر آقایان بدهند.
    اخبار مرتبط
  وزارت ورزش و جوانان
  مجموع بازدیدها : 6,782,419
  تعداد بازدید امروز : 462
  تعداد کاربران آنلاین : 0
  آخرین به روزرسانی : 1397/03/04
  کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.