• وزارت ورزش و جوانان
  وزارت ورزش و جوانان
     
   • مدیرکل ورزش کرمان تأکید کرد:

    تلاش برای نهادینه شدن ورزش همگانی

    تلاش برای نهادینه شدن ورزش همگانی

    مدیرکل ورزش کرمان گفت :توسعه ورزش همگانی نیاز به هم افزایی، همکاری و هماهنگی دستگاه های متولی و غیر متولی ورزش دارد.

    به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به نقل از روابط عمومی ورزش و جوانان استان کرمان،طرح توسعه ورزش قهرمانی و همگانی استان کرمان در سال گذشته با ایده استاندار و همت اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان تدوین و در آیینی با حضور وزیر ورزش و جوانان رونمایی شد.

    پس از آن برای بخش های مختلف برنامه های مد نظر اعلام شد که یکی از اجزای این طرح توسعه ورزش همگانی است.

    نخستین بار شورای ورزش همگانی استان با حضور نمایندگانی از دستگاه های مختلف که می توانند در این زمینه تاثیر گذار باشند برگزار و مطالب موافق و مخالفی در رابطه با این طرح مطرح شد.


    نهادینه کردن ورزش همگانی در خانواده ها

    رییس گروه ورزش همگانی اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان در این نشست گفت: هدف ما در این طرح نهادینه کردن ورزش همگانی در خانواده هاست که باید همه برنامه ها در قالبی منسجم باشد.

    عذرا ریاحی خاطرنشان کرد: قصد داریم تعداد شرکت کنندگان در ورزش های همگانی را افزایش دهیم و به اوقات فراغت همه اقشار از جمله دانش آموزان، زنان خانه دار، سالمندان و کارمندان بپردازیم.

    وی درخواست برگزاری نشست شورای عالی ورزش را با حضور استاندار کرمان مطرح کرد و گفت: در این نشست از استاندار بخواهیم که ورزش همگانی را حمایت کند.

    ریاحی تصریح کرد: تشکیل شهردار محله ها و وجود یک رابط بین شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج ورزشکاران و نیروی انتظامی با مردم می تواند بسیار به ما کمک کند.

    وی خواهان این شد که کمیته ورزش همگانی در همه هیات های ورزشی استان تشکیل شود و افزود: شهرستان ها هم نماینده کمیته همگانی داشته باشند.

    ریاحی اظهار کرد: همچنین می توانیم از استاندار کرمان بخواهیم ورزش ادارات را ملزم به برگزاری مسابقات شهرستانی و سپس استانی کند و برای ورزش کارکنان در ساعات اداری نیز بتوانیم تصمیم بگیریم تا ارگان ها و نهادها ساعتی را به ورزش همگانی بپردازند.

    وی ادامه داد: پرداختن به ورزش محلات، کارکنان دولت، آموزش و پرورش، سالمندان، برگزاری راهپیمایی های خانوادگی، ورزش صبحگاهی و غیره از مواردی است که برای توسعه ورزش همگانی در نظر گرفته شده است.


    نیاز به نیروی انسانی با انگیزه و متخصص

    مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان هم ضمن قدردانی از هیات همگانی به عنوان محور اجرای این طرح گفت: ورزش همگانی حوزه بسیار گسترده ای است که این هیات به تنهایی نمی تواند کار را انجام دهد.

    محمود محمودی نیا بر لزوم تشکیل تیم قوی و خوب برای پیشبرد اهداف این طرح گفت: باید برنامه های کاربردی را در این رابطه در نظر بگیریم تا آنها را برای تصویب به شورای عالی ورزش ببریم.

    وی خاطرنشان کرد: از اواخر فرودین ماه گذشته طرح توسعه ورزش همگانی و قهرمانی را آغاز کرده ایم و طرحی که تدوین شده بود تبدیل به یک سند شد و اکنون باید در بخش عملیاتی کار را آغاز کنیم.

    مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان بیان کرد: هم افزایی برای ورزش همگانی باید انجام شود.

    محمودی نیا گفت: در سمینار مدیران کل ستادی در مشهد که هفته گذشته برگزار شد طرح توسعه ورزش کرمان را تشریح کردم و برای همه جالب بود و درخواست کردند که آن را به عنوان الگو به دیگر استان ها بدهیم.

    وی خاطرنشان کرد: این طرح در سطح ملی بازخورد خوبی داشته است و امیدواریم بتوانیم در بخش عملیاتی نیز بخوبی عمل کنیم ولو اینکه طرح در سال جاری 30 تا 40 درصد عملیاتی شود.

    وی ورزش قهرمانی را با ورزش همگانی متفاوت دانست و گفت: باید در این بخش ویژه کار شود تا به ورزش استان کمک کنیم.

    محمودی نیا برای توسعه ورزش همگانی عنوان کرد: فضاهای ورزشی و پارک ها و اماکن دیگر بصورت رایگان در اختیار مردم قرار دارد که نیروی انسانی باانگیزه و متخصص می تواند به ما کمک کند.

    وی خاطرنشان کرد: ایستگاه های سلامت و تندرستی در شهرها در این طرح مورد توجه ویژه قرار گرفته که هزینه خود را دارد و در برخی شهرستان ها که از این ایستگاه ها وجود ندارند باید برای ایجاد آنها ورود کنیم.

    وی ادامه داد: کاری که قرار است در کشور اجرا شود و دوباره به قوانین اضافه شده این است که دستگاه ها مجاز هستند یک درصد از بودجه خود را به ورزش اختصاص دهند.

    محمودی نیا بیان کرد: اگر استاندار کرمان در این طرح بصورت ویژه ورود کند این یک درصد می تواند به صورت قانونی به حوزه ورزش بیاید.

    وی تصریح کرد: راهپیمایی های خانوادگی را حداقل ماهانه در شهرستان ها داشته باشیم که مورد تاکید استاندار کرمان است.    شهرداران محله به کمک ورزش همگانی بیایند

    معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار کرمان در ادامه این نشست گفت: شهر کرمان 44 شهردار محله دارد که از این فرصت می تواند برای ترویج ورزش همگانی استفاده کرد.

    حجت الاسلام سید مرتضی حسینی افزود: به نظر می رسد این سند در بخش همگانی مقداری انتزاعی و در مرحله بایدها ورود کرده و ممکن است گاهی با واقعیت مطابق نباشد.

    وی گفت: بهتر است این سند قدری واقع بینانه تر طراحی شود.

    حجت الاسلام حسینی بیان کرد: اگر قرار باشد246 ایستگاه تندرستی در سطح استان با حضور مربی کار کند باید حداقل ماهیانه 250 میلیون ریال برای آن هزینه کرد که این در حد توان هیات ورزش های همگانی نیست.

    رییس هیات ورزش های همگانی استان کرمان افزود: اگر وضعیت موجود را آسیب شناسی کنند، کارساز خواهد بود و نمی گویم اکثر قدم هایی که برداشته شده به نحو احسنت برداشته شده اما باید این قدم ها را آسیب شناسی کنیم و ببینیم در چه جاهایی ضعف و قدرت داریم.

    وی تاکید کرد: روند اجرایی پیگیری این سند باید انجام شود و الگوی خوبی است و امیدواریم در مسیر اجرا اصلاحات را انجام دهیم.

    تشکل های ورزشی پای کار هستند

    معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان هم گفت: چند سازمان مردم نهاد ورزش همگانی در استان وجود دارد و چند تشکل جدید نیز در حوزه فرهنگ ورزش بتازگی کار خود را آغاز کرده اند که امیدواریم بتوانند در این زمینه کمک کنند.

    روح الله اسدی خاطرنشان کرد: برخی محله ها مشکلات فرهنگی بسیاری دارند که باید این محله ها در توسعه ورزش همگانی ویژه ببینیم.


    نقش مساجد پررنگ تر دیده شود

    نماینده سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمان در ادامه این نشست گفت: نقش مساجد در توسعه ورزش همگانی پررنگ تر دیده شود زیرا مساجد هم جایگاه دارند و هم شاید زیرساخت هایی داشته باشند که مورد غفلت قرار گرفته اند.

    حجت الاسلام محمدرضا قنبری افزود: در ارتقای ورزش و سطح سلامت مردم اتفاق خوبی افتاده و هم در بخش سلامت روحی مردم کارهای خوبی انجام شده است.

    وی ادامه داد: توجه به مساجد در این طرح باعث جذب جوانان بیشتری به مسجد می شود که در بخش های جسمانی و روحانی مفید خواهد بود.

    وی اظهار کرد: در این طرح منابع و امکانات مساجد را در اختیار شما قرار می دهیم.

    در این طرح ایستگاه های تندرستی در پارک ها و مساجد دیده شده و پایگاه اصلی شورای ورزش محلات مساجد هستند.


    سپاه 80 کانون ورزشی را در دست احداث دارد

    مسوول تربیت بدنی سپاه ثارالله استان کرمان نیز گفت: 80 کانون ورزشی در دست ساخت در استان بوده که 60 سالن آن در دست بهره برداری است.

    علیرضا شمس الدینی افزود: در ورزش های آمادگی جسمانی، تیراندازی، ورزش های رزمی و کوهپیمایی ها و فتح قله ها فعالیت هایی انجام می شود.

    جاده تندرستی مناسب تفریح و بازی نیست

    نماینده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در ادامه این نشست گفت: اختصاص ساعتی برای ورزش توسط کارفرماها برای کارگران اجباری است اما می بینیم که در موارد بسیاری مانند شهرک های صنعتی کار انجام نشده و توان نیرویی ما در این زمینه کم است.
    علیرضا امینایی اظهار کرد: جاده تندرستی که در شهر کرمان طراحی شده حالت تمرین دارد و مانند باشگاه بدنسازی است تا اینکه بازی و تفریح باشد و مورد تایید نیست.
    وی ادامه داد: باید این موضوع مطرح شود که طرح ورزش صبحگاهی نخستین بار در استان کرمان توسط حمید میرزاده استاندار اسبق کرمان پیاده شده است.

    زمین های بایر برای توسعه ورزش استفاده شود

    رییس کمیسیون ورزش شورای شهر کرمان نیز گفت: در شورای شهر کرمان هر وقت اسم ورزش همگانی مطرح شده، شهردار و معاون فرهنگی وی و همه مدعوان از آن استقبال کردند.
    صدیقه زاهدی با تاکید بر احیای ورزش محلات و ورزش های قدیمی افزود: زمین های خالی که شهرداری در اختیار دارد آماده سازی کند و در اختیار ورزش قرار دهد.
    وی گفت: در این رابطه می توانیم در نشریات اطلاعیه بدهیم، از مردم بخواهیم و بخش خصوصی با حفظ مالکیت این زمین های بایر را در اختیار ورزش قرار دهند تا برای آنها درآمدزا باشد.
    زاهدی بیان کرد: ایجاد خطی برای دوچرخه سواری، مناسب سازی فضاهای ورزشی برای معلولان، استفاده از استخر آموزش و پرورش برای همه کارکنان این اداره کل و حتی دانش آموزان، از جمله مواردی است که می توان در این زمینه اجرا کرد.
    رییس کمیسیون ورزش شورای شهر کرمان خاطرنشان کرد: جوانان ما به تخلیه هیجانی نیاز دارند و ورزش های هیجانی با استانداردهای لازم برای آنها نیاز است.
    اخبار مرتبط
  وزارت ورزش و جوانان
  مجموع بازدیدها : 6,782,386
  تعداد بازدید امروز : 429
  تعداد کاربران آنلاین : 0
  آخرین به روزرسانی : 1397/03/04
  کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.