• وزارت ورزش و جوانان
  وزارت ورزش و جوانان
     
   • کنگره ملی اوقات فراغت و سبک زندگی جوانان
    اوقات فراغت

     

     

    فراخوان مقاله

    کنگره ی ملی اوقات فراغت و سبک زندگی جوانان

     

    مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش و جوانان با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان فارس و پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز کنگره ی ملی اوقات فراغت و سبک زندگی جوانان را در مردادماه سال جاری برگزار می نماید.

     

    درباره کنگره :

    جوانان در گذشته با اتکاء به خانواده نیازهای اساسی خود را تأمین می‌کردند. با آغاز دوره‌ ی صنعتی، نهاد خانواده متحول شد و بخشی از کارکردهای آن به سایر نهادهای اجتماعی واگذار گردید، به طوری که امروزه جوانان، دوره ی‌ نوجوانی و جوانی خود را در دامان نهادهای مکمل و یا جایگزین می گذرانند. پیچیده شدن حیات اجتماعی در دنیای جدید، همراه با تقسیم کار و تخصصی‌شدن نقش‌های اجتماعی باعث شد جوانان برای پذیرش نقش‌های بزرگسالان دوره‌ طولانی‌تری را به انتظار بگذرانند. این دوره‌ ی گذار که هر روز ابعاد نوتر، گسترده‌تر و عمیق‌تری می‌یابد، شرایطی کاملاً جدید، متفاوت و حتی متعارض را در پیش روی جوانان، خانواده و دولت نهاده است؛ به نحوی که شناخت دقیق مسایل این دوران، شناساندن آن به جامعه و اتخاذ راهکارهای مناسب برای حل مسائل آنان در زمره‌ ی دغدغه‌های ملی دولت‌ها و ملت‌ها درآمده است. از سوی دیگر، ورود به جامعه‌ ی اطلاعاتی و شکل‌گیری جامعه ی‌ شبکه‌ای و دنیای مجازی، بیش از همه جوانان را به چالشی نوین فراخوانده است. چالشی که ابعاد آن به مراتب، پیچیده‌تر و مدیریت آن به مراتب، غامض‌تر است.

    این در حالی است که کشور ما ضمن برخورداری از جمعیتی جوان و جامعه‌ای در حال تغییر، نیازمند شناخت روزافزون مسائل در حال تغییر نسل جوان ایرانی است. یکی از مهم ترین مسائل در این زمینه، موضوع سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان است. اوقات فراغت به سبب در برداشتن الزامات کمتر و آزادی عمل بیشتر، می تواند در بازنمایی ارزش ها، نگرش ها و ذائقه های فرهنگی جوانان نقش کلیدی ایفا کند و از این رو در مطالعات اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیتی غیرقابل انکار است.

    سبک زندگی (life style) در مطالعات فرهنگی به مجموعه ی رفتارها و الگوی کنش‌های هر فرد که معطوف به ابعاد هنجاری و معنایی زندگی اجتماعی است اطلاق می‌شود و نشان دهنده کم و کیف نظام باورها و کنش‌های فرد است. در این چارچوب، سبک زندگی پایه و اساس فهم شرایط فرهنگی موجود و تحولات پیش رو در این حوزه تلقی می‌شود و نشان می‌دهد که در بطن ارزش‌های موجود در خرده ‌نظام فرهنگی چه می‌گذرد. در واقع با به‌کارگیری مفهوم سبک زندگی و تعمق درباره آن (و به طور ویژه رفتارهای فراغتی) می‌توان از هنجارهای پنهان که در اذهان، باورها و رفتارهای مردم یک جامعه قابل مشاهده است، آگاهی یافت و از جهت‌گیری‌ها و الگوهای موجود یا در حال شکل‌گیری، به نحو واقع ‌بینانه‌ای تفسیر به دست داد.

    اوقات فراغت جوانان و سبک‏های گذران آن، در عین‏حال ‏که در هر جامعه‏ای می تواند معرف تحولات اجتماعی و فرهنگی به سامان بوده و دریچه ای برای ورود نوآوری های فرهنگی تلقی شود، در موارد زیادی نیز می‏تواند به عنوان منبع تهدید و نابسامانی و موضوع شکاف بین نسلی واقع شود. از این جهت، رابطه ی این فعالیت‏ها و سبک‏های فراغتی با فرهنگ مسلط در جامعه از اهمیت خاص سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار است.

    اثرات و پیامدهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی سبک‏ها و فعالیت‏های فراغتی در جامعه ی ما همواره مطرح بوده است. در دهه‏های گذشته به ویژه در سال های بعد از انقلاب اسلامی به همراه گسترش فرایندهای نوگرایی، تمایزپذیری اجتماعی و توسعه فن آوری های اطلاعات و ارتباطات، ترجیحات و الگوهای فراغتی جوانان بسط یافته و به یکی از مهم ترین نگرانی‏ها و دغدغه‏های جامعه بزرگسال (اعم از والدین، معلمان، مسئولین دستگاه های فرهنگی، و نیروهای کنترل کننده ی اجتماعی) مبدل شده است. این دغدغه‏ها بالاخص در کشور ما با توجه به شرایط تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و همچنین تنوع فرهنگی، اقلیمی و قومی از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. نکته ی حائز اهمیت اینکه، این فعالیت ها در مواردی تحت عنوان آسیب‏ها و انحرافات اجتماعی و فرهنگی تفسیر شده و محکوم گردیده است. به همین جهت، گفتمان‏های مورد استفاده در تبیین رشد خرده فرهنگ‏های جوانان در ایران عمدتاً خصلتی سیاسی و اخلاقی داشته است.

    به هر تقدیر با توجه به نقشی که جوانان هر کشور در حیات و بالندگی آن ایفا می‌کنند سرمایه‌گذاری در آموزش و تربیت صحیح آن‌ها ضرورتی اجتناب ‌ناپذیر است. دوره جوانی، دوره شکل‌گیری و قوام یافتن شخصیت فرد و هویت فرهنگی اوست. در این دوره فرد متناسب با اطلاعاتی که از طریق نهادهای اجتماعی دریافت می‌کند، هنجار و ارزش‌های جامعه خود را درونی می‌کند. سبک ها و نحوه ی گذران اوقات فراغت جوانان می‌تواند نقشی مؤثر در شکل‌گیری شخصیت آنان و همین طور سازندگی جامعه داشته باشد. لذا اهتمام به مطالعه در این خصوص و برنامه‏ریزی برای آن، از دغدغه‏های اصلی دست‏اندرکاران به شمار می‏رود.

    گرچه طی سال های اخیر قدم‌های مؤثر و مفیدی در زمینه ی پژوهش درباره ی اوقات فراغت جوانان و  نیز برنامه ریزی برای پر کردن این اوقات در بین گروه های مختلف جوانان برداشته شده، اما این مطالعات و اقدامات «ناکافی» بوده و کمتر در معرض بررسی، نقد و قضاوت صاحب‌نظران قرار گرفته است. امید است برگزاری کنگره ای با محوریت اوقات فراغت و سبک زندگی جوانان پاسخی به نیازهای جدید این حوزه باشد.

     

    اهداف برگزاری:

    بر اساس موارد و ضرورت های یاد شده اهداف کنگره عبارتند از:

    • شناخت مسائل جدید حوزه اوقات فراغت جوانان
    • شناسایی ابعاد مدیریت اوقات فراغت جوانان
    • بررسی و مطالعه ابعاد موضوع در گستره ملی
    • ایجاد رویکرد علمی و تخصصی و برنامه ای نسبت به مسئله سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان
    • ظرفیت سازی در حوزه سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرا در ساماندهی اوقات فراغت جوانان

     

    محورهای ارائه مقاله:

    • خرده فرهنگ‏ها، اوقات فراغت و سبک‏های زندگی جوانان
    • اوقات فراغت، سبک‏های زندگی جوانان و چالش‏های جهانی شدن
    • سبک‏های زندگی و الگوهای رفتار فراغتی جوانان
    • روند شناسی تحولات و تغییرات در الگوها و سبک های رفتار فراغتی جوانان
    • جنگ نرم و تهاجم فرهنگی، اوقات فراغت و سبک زندگی جوانان
    • سبک زندگی اسلامی - انقلابی - ایرانی و اوقات فراغت جوانان
    • نقش و جایگاه دستگاه ها و سازمان های تأثرگذار در سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان (تعاملات، پیوستگی ها و تضادها)
    • نقش و تأثیرگذاری خانواده و همسالان بر سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان
    •  نقش کالاهای فرهنگی بر اوقات فراغت جوانان
    •  اوقات فراغت و مشارکت‏های اجتماعی داوطلبانه جوانان
    •  نقش برنامه های تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی بر اوقات فراغت جوانان
    •  نقش و جایگاه فناوری ها و رسانه‏های نوین در سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان
    •  آسیب‏شناسی الگوها و شیوه‏های گذران اوقات فراغت جوانان و ارائه راهکارها
    •  آسیب‏شناسی منابع، امکانات و فضاهای گذران اوقات فراغت جوانان و راهکارهای بهینه‏سازی آن
    •  ارزیابی سیاست ها، برنامه‌ ها و طرح‏های مرتبط با اوقات فراغت جوانان در ایران: موفقیت‌ها و ناکامی‌ها

     

    نشانی درگاه الکترونیکی کنگره


    http://ylslt.shirazu.ac.ir/

     

     

    مهلت ارسال اصل مقالات تا تاریخ 92/4/1 می باشد

      

      

          

     

     

  وزارت ورزش و جوانان
  مجموع بازدیدها : 14,431,773
  تعداد بازدید امروز : 11,079
  تعداد کاربران آنلاین : 0
  آخرین به روزرسانی : 1398/09/22
  کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.