• وزارت ورزش و جوانان
  وزارت ورزش و جوانان
     
   • حجر بن عدی
    بسمه تعالی
    یاصاحب الزمان، الغوث و الامان
    تخریب حرم و سپس دزدیدن بدن مطهر حضرت «حجر بن عدی» و انتقال به نقطه‌ای نامعلوم موجی از نگرانی و خشم را در میان مسلمانان و غیرمسلمانان پدید آورده است. هتک حریم صحابه رسول خدا-ص- به غیر از آن که هتک مقدسات است، امنیت جانی، روحی و روانی را از مسلمانان سلب می‌کند. از این رو شاهد واکنش فراوانی در سطح جهان اسلام بودیم.
    حجر بن عدی کندی به تصریح کتب تراجم و رجال از جمله «طبقات ابن سعد»، «اسد الغابه»، «اصابه»، «استیعاب»، «مستدرک حاکم»، «تاریخ ابن کثیر» و «تاریخ الاسلام ذهبی» صحابی بزرگ پیامبر-ص- و از یاران برجسته و بصیر امیرالمومنین و امام مجتبی- سلام‌الله علیهما- بود و در جریان جنگ با خوارج نهروان، فرماندهی سپاه امیرالمومنین(ع) را در دست داشت. در زمانی که «ابوموسی اشعری» حاکم کوفه اجازه پیوستن مردم به سپاه امیرالمومنین(ع) را نمی‌داد و درباره این جنگ شبهه می‌کرد، حجربن عدی بپاخاست و با منطق قوی قرق ابوموسی را شکست و جمعیت زیادی را به حمایت از امام گسیل کرد.
    حجر از شخصیت‌های بانفوذ کوفه بود به گونه‌ای که وقتی در مسجد به جانشین «زیادبن ابیه» (یعنی عمرو بن حریث) به سختی اعتراض کرد، ابن حریث به زیاد نوشت «اگر به کوفه نیاز داری شتاب کن». زیاد بی‌درنگ به کوفه آمد و پس از وادارکردن 70 نفر به شهادت دادن علیه حجر، او و یارانش را نزد معاویه فرستاد و او دستور داد آنان را به «مرج عذرا» - در اطراف دمشق امروزی- ببرند و به قتل برسانند. نقل شده است که حجربن عدی از قاتلش خواست، پیش از شهادت دو رکعت نماز بخواند. او نمازش را طول داد. پرسیدند از ترس مرگ بود پاسخ داد «هرگز وضو نگرفته‌ام مگر آنکه با آن نماز به جای آورده‌ام و هرگز نمازی بدین سبکی و شتاب نخوانده‌ام و اگر هم بترسم بعید نیست زیرا شمشیری آخته و کفنی آماده و گوری کنده شده در برابر خود دیده‌ام.»
    با مرور سرگذشت و مطالبی که از حجر بن عدی در صفحات تاریخ ثبت شده می‌توان فهمید که او مجاهدی بصیر، مومنی نستوه، عالمی فعال، امام ‌شناسی ثابت‌ قدم، عابدی عارف، دشمن شناسی تیزبین و زاهدی خالص بوده است. با این وصف او یک صحابی در ردیف سایر صحابه هم نبوده بلکه جزو برجسته‌ترین آنان بوده و مصداق برجسته «من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا» (احزاب آیه 23) بوده است. چنین شخصیت سترگی برای همیشه تاریخ و برای همه مردمان«اسوه حسنه» است و هر عقل سلیمی حکم می‌کند که هر چه نشانه‌ای از چنین شخصیتی است باید حفظ شود تا راه او که مردمان را به خداوند متصل می‌کند، استمرار یابد.
    این نبش قبر عقده دیرینه شماست
    این‌ها گواه جنگ علیه خود خداست
    وهاّبیان پست، چرا بس نمی‌کنید؟
    اندازه خصومت یک قوم تا کجاست؟
    گیرم که نبش قبر کنیدش چه فایده
    اینک مزار ابن عدی در قلوب ماست
    «یک عده آمدند پی نبش قبر»، آه
    این حرف‌ها چقدر برای من آشناست
    تاریخ چند صفحه ورق خورد تا رسید
    آنجا که دور قبر غریبی سر و صداست
    تا نبش قبر فاطمه راهی نداشتند
    دیدند ذوالفقار به دستان مرتضی است
    ذهنم دوباره رفت به جایی شبیه این
    حرف مدینه نیست دگر، حرف کربلاست
    ده نیزه دار دور و برِ قبر کوچکی
    حلقه زدند... لشگر دشمن چه بی حیاست
    حالا رباب مانده و یک شیرخواره که
    مثل سرِ حسین، سرش روی نیزه هاست
    (مداحی میثم مطیعی)
  وزارت ورزش و جوانان
  مجموع بازدیدها : 11,602,887
  تعداد بازدید امروز : 13,042
  تعداد کاربران آنلاین : 2
  آخرین به روزرسانی : 1398/03/02
  کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.